В основі модульного будівництва лежить технологія "префаб" або "Prefabricated" (у перекладі з англійської - попереднє виготовлення). Це метод виробництва стандартизованих компонентів і вузлів на фабриці, які збираються в цілісний об'єкт на заводі або на ділянці.
Збірні конструкції були гарним рішенням у тих місцях, де на місцевості не було підходящих матеріалів (наприклад, у колишніх колоніях), де будівлі потрібно було зводити швидко і де не вистачало будівельних навичок.
Згадка про перші збірні будинки датується 1609 роком. Тоді, для зміцнення міст англійцям необхідно було будувати масивні кам'яні укріплення, але господарські споруди також були потрібні. Всі сили і матеріали вони вкладали в оборонні споруди, а звичайні будинки зводили з дерева, збираючи дерев'яні каркаси.
Чим обґрунтований інтерес англійців до збірних будинків? Ймовірно, технологію збірного будівництва привіз в Англію нормандець Вільгельм Завойовник, який під час вторгнення в Англію 1066 року привіз із собою збірні частини захисних споруд. Судячи з усього, технологія прижилася у жителів туманного альбіону, і вони почали застосовувати її в будівництві будинків у себе і в своїх колоніях.
Першим розрекламованим збірним будинком, який доставили, зібрали і звели в Австралії британські емігранти в 1837 році, став котедж лондонського теслі Генрі Меннінга. За його технологією в той час було побудовано безліч будинків у Південній Австралії.
На іншому краю світу, в північній Америці, збірні будинки також користувалися попитом. Першим збірним будинком на території Америки і першим збірним будинком відомим загалом, став дерев'яний панельний рибальський будинок, який англійці привезли на мис Енн 1624 року.
У 1848 році, під час Каліфорнійської золотої лихоманки, в Америку масово імпортували збірні будинки з Великої Британії, Швеції та Китаю.
Вивчаючи, як можна розвинути цю технологію, архітектори, інженери та винахідники почали експериментувати з чаву ном, бетоном та іншими матеріалами. Так було втілено ідею складання масштабної будівлі з дерев'яних рам, листового скла, залізних балок і чавунних опорних стійок. Британський інженер Пекстон 1851 року звів для Всесвітньої виставки Кришталевий палац - величезну конструкцію, площа якої перевищувала 90 тисяч квадратних метрів і вміщувала до 14.000 відвідувачів. Після завершення виставки конструкція була розібрана і перенесена на нове місце.
За таким же принципом побудували і візитну картку Парижа - Ейфелеву вежу. Вежа Густава Ейфеля була зібрана зі збірних залізних елементів 1889 року.
У період з 1902 по 1910 рік кілька компаній у Сполучених Штатах почали пропонувати готові комплекти будинків з доставкою поштою. До 1958 року приблизно 15 відсотків нових будинків у США були збірними. Забезпечення доступного житла для всіх було значним досягненням, чому сприяли складальні конвеєри і виробничі технології, що виникли під час промислової революції.
Збірні будинки допомогли вирішити проблему нестачі житла після Першої світової війни. Найбільшого поширення набули панельно-каркасні та каркасно-щитові технології. Методи промислового виробництва, які були необхідні у воєнний час, тепер стали ключовими при створенні збірних будинків.
Величезна потреба в технологіях швидкого будівництва житлових будинків з'явилася і після закінчення другої світової війни. У період із середини 1900-х до початку 2000-х, вся збірна промисловість зазнала низки істотних змін. Після війни ринок житла зростав неймовірними темпами. Щоб швидше задовольняти попит, виробники домокомплектів почали шукати способи ще більше спростити процес. Збираючи на виробництві об'ємні цілі модулі будинків, вони скоротили процес складання на ділянці до кількох днів. Цю модель збірного будинку ми сьогодні називаємо модульною.
Будівництво будинку за модульною технологією вперше було успішно реалізовано 1933 року. Будівельна компанія "American House" спроєктувала і побудувала інноваційний будинок, ядро якого складалося з кількох кімнатних модулів, до яких були приєднані модулі госпблоку, водопровідна та опалювальна системи.
З моменту масового розроблення модулів для будинків наприкінці 50-х, виробники дещо застрягли на моделі, що ґрунтувалася на ефективності та мінімальних витратах, але мала низку обмежень за розміром, оздобленням, дизайном... Через надмірну стандартизацію, у період 90-х років інтерес до збірних будинків суттєво знизився. Обмежені можливості відштовхнули багатьох людей із середнього та вищого класу, які вважали такі будинки дешевими та посередніми. Інша справа - побудувати будинок за індивідуальним проектом. Різниця в ціні була очевидною, але можливість спроєктувати будинок з нуля мала більше сенсу для людей, які могли собі це дозволити.
Однак до 2000-х років інтерес до модульного будівництва відновився. Щоб залучити нову аудиторію, виробники додали можливість кастомізації. Починалося все з можливості вибору оздоблення, але це відкрило двері в сучасну еру збірних модульних будинків. Усе, що колись вважалося унікальним для будівництва будинку на замовлення, тепер значною мірою є частиною збірного процесу модульного будинку. Цьому сприяв розвиток технологій виробництва, обладнання, з'явилися нові матеріали і почали активно розвиватися комп'ютерні технології. До того ж, на зміну сприйняття модульних будинків значно вплинули як новий спосіб життя людей так і їхні цінності в сучасному світі. Мобільність, швидкість, свобода, мінімалізм, простота, функціональність - ось, що рухає новим поколінням.
Через спрощення конструкції, яке продиктоване сучасними тенденціями та стилістичними напрямками в сучасній архітектурі, у поєднанні з економією коштів, що обґрунтована спрощенням конструкції, проєкти сучасної архітектури якнайкраще підходять для будівництва будинків за збірною технологією.
Модульне будівництво вважається більш стійким для майбутніх потреб. Воно залишається одним з найбільш економічно ефективних рішень, особливо в тих галузях, де простір, строки та бюджети обмежені (багатоквартирні будинки, школи, невеликі офіси, готелі, лікарні та виробничі установи).
3D друк, комп'ютерне моделювання, автоматизація виробництва відкривають нові можливості для модульного домобудівництва. Завдяки подальшим технологічним інноваціям і створенню стійкої інфраструктури ми з вами станемо свідками того, як закладається основа для будівництва майбутнього.